گرمایش از کف برقی، راه حلی مناسب برای گرم کردن منازل مسکونی

کابل حرارتی گرمایش از کف چه مزیت هایی دارد ؟ زمان نصب این کابل به چه صورت است ؟ چه نکاتی را باید در حین نصب کابل گرمایش از کف مورد نظر قرار دهیم ؟

با ما همراه باشید. در این مطلب به جواب سوالات خود خواهید رسید.

مبین صنعت راستین، طراح، تامین کننده و مجری کلیه پروژه های هیت تریسینگ (EPC)

1- گرمایش از کف ، راه حلی مطمئن با هزینه ای مطلوب!

در مطالب گذشته در راستای آموزش سیستم هیت تریسینگ، ساختار و ویژگی های کابل حرارتی خودتنظیم و توان ثابت را مورد بررسی قرار دادیم. در مطلب پیش رو، مزیت های کابل توان ثابت جهت استفاده در گرمایش از کف مورد بررسی قرار خواهد گرفت. امیدواریم که مطلب زیر، مورد توجه شما مخاطبان عزیز و علاقمندان به سیستم هیت تریس قرار گیرد.

“تیم مهندسی شرکت مبین صنعت راستین”

1-1- سیستم گرمایش از کف الکتریکی، آسایش و دقت همراه با هزینه معقول

 

اگر تمایل دارید در منزل مسکونی یا محیط کار خود از سیستم های نوین گرمایشی با کمترین هزینه و راندمان بالا استفاده نمایید، در ادامه این مطلب با ما همراه بوده تا شما را با سیستم های هیت تریسینگ (heat tracing) یا همان کابل حرارتی بیشتر آشنا کنیم. سیستم هیت تریسینگ در محیط های مسکونی با بهره گیری از انواع کابل های حرارتی توان ثابت، به راحتی می تواند محیطی دلپذیر و دلچسب را در منزل و محیط کار، برای شما فراهم آورد. در این مقاله علاوه بر آشنایی کلی با سیستم های گرمایش از کف الکتریکی با نحوه اجرای هیت تریس (heat trace) نیز آشنا خواهید شد.

2-1- گرمایش از کف از منظر علم فیزیک

گاهی اوقات علم فیزیک در زندگی ما جادو می کند! شاید برایتان جالب باشد که چرا این عبارت را به کار بردیم. بله دانستن فیزیک و اصول فیزیکی حاکم بر ذرات، می تواند تأثیرات گسترده و ویژه ای در روند و ادامه زندگی بشریت داشته باشد. دانستن و عملی کردن نکته های فیزیکی می تواند آسایش زندگی افراد را دستخوش تغییرهای مثبت زیادی کند. به طور مثال دانستن اینکه گرما بالا می رود و استفاده از این اصل ساده برای گرم کردن خانه، زندگی شما را به سطح جدیدی از آسایش می رساند. حال باتوجه به این مقدمه به صورت ساده می توان گفت: گرمایش الکتریکی فرآیندی است که در آن انرژی الکتریکی به گرما تبدیل می شود. در شکل خاص این تبدیل که بحث امروز ماست، این گرما از کف به سطح منتقل و به سمت بالا خواهد رفت. این همان سیستم گرمایش از کف الکتریکی است.

 

3-1- کابل گرمایشی چگونه کار می کند – توضیح ساده

به طور ساده تر می توان گفت: در سیستم هیت تریس گرمایش از کف، برق تکفاز یا دو فاز به دو سر یک کابل حرارتی وصل می شود. با عبور جریان برق و گذر زمان، کابل گرمایش از کف، گرم شده و به توان ثابت خود (به عنوان مثال 30 وات در هر متر) می رسد. این گرما از طریق بتن و کف به سطح منتقل می شود و محیط گرم خواهد شد. (در صورت استفاده در فضای ازاد، برف و یخ را آب می کند) سایر تجهیزات نظیر ترموستات و تابلو برق در این سیستم جهت حفاظت و کنترل دقیق مورد استفاده قرار می گیرند.  (جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه کار کابل گرمایش از کف از مطلب ساختار کابل توان ثابت دیدن فرمایید.)

 

کابل گرمایش از کف ، اجرای گرمایشی کف منزل و اتاق مسکونی

2- چرا باید از سیستم هیت تریس گرمایش از کف استفاده کنیم ؟

کابل حرارتی یا هیت تریسینگ نوعی سیستم گرمایشی نوین است که یکی از زیرشاخه های مهم آن سیستم گرمایش از کف الکتریکی با استفاده از کابل های حرارتی توان ثابت می باشد. هیت تریسینگ مصارف مختلفی در محیط های مسکونی و صنعتی دارد. در منازل از کابل حرارتی می توان در قالب یک سیستم گرمایش از کف مطبوع استفاده کرد که با انرژی و محیط زیست سازگار است. این سیستم از انعطاف پذیری کافی برای اجرا در خانه های نوساز و قدیمی برخوردار است.

لازم به ذکر است که سیستم کابل حرارتی مصارف صنعتی گسترده ای نیز دارد. از کابل های حرارتی خود تنظیم و توان ثابت در گرمایش لوله ها و مخازن صنعتی بهره گیری می شود. گرمایش از کف رمپ پارکینگ ها و خیابان ها ، سقف سوله ها در زمستان ( آب کردن برف ) ، گاتر و آب راه های ساختمان ها و سوله های مسکونی و صنعتی، روف گاردن ها، استفاده در بخش کشاورزی و … از دیگر کاربردهای سیستم های گرمایش الکتریکی می باشند.

1-2- ویژگی های یک سیستم گرمایش از کف برقی

مزایای بسیاری توسط سیستم کابل حرارتی فراهم می شود؛ که از بین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • نصب آسان و سریع
  • گرم شدن سریع کف ، لوله ها، مخازن و سایر سطوح مشابه
  • خروجی پایدار در بازه دلخواه و با حداقل میزان خطا
  • عملکرد اتومات در شرایط مورد انتظار (بدون نیاز به راه اندازی دستی)
  • دوام بالا و عدم نیاز به نگهداری های ویژه و دوره ای
  • طول عمر طولانی با چندین سال ضمانت
  • قیمت مطلوب در مقایسه با سایر روش های مشابه
ساختار کابل حرارتی گرمایش از کف 2

تصویر بالا، لایه های یک کابل هیت تریس توان ثابت را نمایش داده است، این لایه ها به ترتیب عبارتند از : 1-رشته های هادی 2- عایق برای هر رشته 3- ژاکت داخلی 4- المنت نیکل کروم 360 درجه 5- عایق کابل 6- شیلد یا برید در نقش ارت 7- ژاکت یا روکش بیرونی کابل >> برای دریافت اطلاعات بیشتر از صفحه ساختار کابل هیت تریس توان ثابت دیدن فرمایید.

گرمایش از کف با کابل گرمایشی - گرمایش گیاهان و درختان و زمین کشاورزی

3- مزایای داشتن یک سیستم گرمایش از کف نسبت به سایر روش ها

پس از آشنایی اولیه با سیستم گرمایش از کف الکتریکی اولین سوالی که ذهن هر مخاطب را به خود درگیر می کند، مزیت روش یاد شده نسبت به سایر روش های مرسوم است! با ما همراه باشید، در ادامه به برخی از مزیت های این سیستم نسبت به سایر روش ها اشاره خواهیم کرد:

1-3- مزیت 1 : تنظیم درجه حرارت هر بخش بصورت مجزا

 

تنظیم درجه حرارت هر اتاق و یا هر بخش به طور مستقل کنترل می شود. این بدان معنی است که می توان هر مکان (اصطلاحاً “منطقه گرمایش “) را جداگانه کنترل کرد، این امر باعث می شود سیستم گرمایش بخش هایی که استفاده نمی شوند به منظور تأثیر کمتر بر محیط و صرفه جویی در هزینه، خاموش شوند. به عبارت ساده تر هر بخش از محیط صنعتی و یا منزل مسکونی / اداری با ترموستات و شرایط متناسب با خود کنترل می شود.

 

2-3- مزیت 2 : بدون نیاز به هزینه تعمیرات و نگهداری

 

سیستم گرمایش الکتریکی بدون قطعات متحرک و بدون نیاز به دوره های تعمیر و نگهداری می باشد. در گرمایش از کف تنها با یک عنصر قابل مشاهده (یک ترموستات روی دیوار) سروکار خواهید داشت. سایر بخش های کنترلی سیستم هیت تریس در یک تابلو برق کوچک نصب می شوند. برای نصب این سیستم به وسایل اضافی مانند دیگ های بخار و غیره یا به اتاق یا مکان خاصی در خانه خود احتیاج ندارید. تنها نیاز اولیه شما برق است که در هر خانه ای یافت می شود!

 

3-3- مزیت 3 : محافظت کامل سیستم از برق گرفتگی و خسارات جانی و مالی

 

با سیستم کابل حرارتی یا گرمایش از کف الکتریکی، هیچ نگرانی در مورد خسارت احتمالی (مانند نشت و غیره) نخواهید داشت. مدارهای برقی در تابلو برق هیت تریسینگ علاوه بر کنترل دمای محیط، محافظ جان ساکنین در شرایط نشتی برق و جریان کشی ناخواسته می شوند. در نتیجه حتی در صورت ایجاد یک مشکل، خطری جان ساکنین و امنیت منزل مسکونی را تهدید نخواهد کرد.

 

4-3- مزیت 4 : قابل اجرا در هر زمان، چه در حین ساخت و چه در نوسازی !

 

 سیستم گرمایش الکتریکی کاملاً متناسب با هر نوع کار (نوسازی و بازسازی، یا ساخت جدید) است. در هر زمان از سال می توانید از یک سیستم کابل حرارتی در اتاق یا خانه خود بهره گیری کنید. فقط باید به این نکته توجه داشت که قبل از آن که کف سازی ساختمان انجام شود، کابل حرارتی نصب و در بتن دفن گردد.

 

گرمایش از کف به صورت شماتیک منزل اتاق رمپ کف اتوبان و

4- نحوه اجرای گرمایش از کف الکتریکی – باید ها و نبایدهای نصب سیستم هیت تریس

نصب و راه اندازی سیستم گرمایش از کف  نیز مانند سایر سیستم های الکتریکی نکات و ریزه کاری های خاص خود را دارد که در صورت رعایت نکردن این موارد و انجام ان توسط تیم های نا آشنا به سیستم، صدمات جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد. از مجموعه این نکات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-4- نکته 1 : طراحی سیستم گرمایش از کف باید به درستی انجام شده باشد!

از آن جایی که کابل های توان ثابت در محیط های مسکونی در بتن دفن می شوند. قبل از نصب باید از صحت محاسبات هیت تریسینگ توسط تیم مهندسی شرکت طراح، اطمینان حاصل گردد. زیرا در صورت محاسبه اشتباه در سایز و نوع کابل گرمایشی، این کابل ها پس از نصب قابل خارج شدن از کف ساختمان نبوده و در صورت تخریب کف نیز از بین خواهند رفت.

2-4- نکته 2 : کابل هیت تریس گرمایش از کف قابل برش نمی باشد! تیم نصب باید شناخت کامل نسبت به کابل توان ثابت داشته باشد.

 

از آن جایی که در گرمایش از کف از کابل هیت تریس توان ثابت استفاده می گردد. باید توجه داشت که این کابل ها معمولا غیر قابل برش بوده و در متراژهای ثابت در دسترس می باشد. هرگونه خرابی ایجاد شده در صورت نصب اشتباه ممکن است که به قطعی دائمی در سیستم منجر شود. شایان ذکر است در صورتی که خرابی ایجاد شده از حدی بیشتر باشد، کل کابل نصب شده در یک لوپ سوخته و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. در نتیجه می توان گفت که انتخاب تیمی مناسب جهت نصب سیستم که با اصول کامل نصب سیستم های هیت تریسینگ آشنا هستند. مهمترین بخش کار است. (خرابی های سطحی و کم با کیت های تعمیرات قابل اصلاح می باشند)

 

3-4- نکته 3 : محل نصب کابل هیت تریس گرمایش از کف

 

قبل از اینکه کف ساختمان یا کف خیابان و یا حتی کف بخش های خاصی از محیط های صنعتی توسط کاشی یا سنگ یا هر ماده دیگری کف سازی شود، کابل حرارتی به عنوان یک لایه قبل از مرحله نهایی، در بتن قرار می گیرد و در اصطلاح در بتن دفن می شود و سپس لایه نهایی روسازی انجام خواهد شد.

 

4-4- نکته 4 : محاسبه کابل مورد نیاز برای گرمایش از کف یک منزل مسکونی و یا اداری

برای گرمایش از کف می توان گفت در هر متر مربع از سطح مورد نظر، حداقل به حدود 6 تا 8 متر کابل حرارتی توان ثابت (با توان 30 وات بر متر) ، که کابل حرارتی مخصوص سیستم گرمایش از کف است نیاز می باشد. مقدار و نوع دقیق کابل گرمایشی توسط تیم مهندسی با توجه به اطلاعات محیطی هر شهر (دمای کمینه، سرعت باد) ، محیط مورد گرمایش (حمام، دستشویی، سالن، اتاق خواب، بالکن، رمپ پارکینگ و آسفالت خیابان، سقف سوله، گاتر و … ) و … محاسبه می گردد.

 

5-4- نکته 5 : گرمایش دیوارهای جانبی ساختمان به ارتفاع 1 متر با کابل توان ثابت

برای محیط های مسکونی لازم است دیوار های اطراف که با محیط بیرون در ارتباط هستند، تا ارتفاع یک متر ( هر متر مربع نزدیک به 240 وات توان نیاز دارد) با کابل هیت تریس، پوشانده شوند تا اثر دمای منفی بیرون در زمستان را کاهش دهند.

 

نصب کابل گرمایش از کف - کاربردها و اجرا کابل توان ثابت

5- شرکت ها و برندهای معتبر در زمینه کابل گرمایش از کف هیت تریس

هم اکنون شرکت های معتبر زیادی در دنیا در زمینه کابل های هیت تریسینگ فعالیت دارند که از بین آن ها می توان به شرکت های معتبری نظیر Raychem ، Thermon ، Chromalox ، Danfoss (Devi) ، Eltherm ، Bartec و … اشاره نمود.

شرکت دانفوس Danfoss دانمارک، یکی از شرکت های موفق در زمینه کابل های گرمایش از کف می باشد. این شرکت که در حال حاضر  یکی از بزرگترین شرکت ها در بخش تجهیزات تاسیساتی دنیا بوده و سهم قابل توجهی در بازار امروز ایران دارد. تجهیزات هیت تریس خود را تحت برند Devi تولید و روانه بازار می کند.

 

مراقب برندهای فیک، تقلبی و ارزان قیمت باشید!

شرکت های Raychem ، Chromalox و Thermon نیز از دیگر شرکت های برتر هیت تریس و به طور ویژه در زمینه کابل های ضد انفجار می باشند که به دلیل برخی تحریم ها در سالیان اخیر سهم کمتری از بازار کشور را به خود اختصاص داده و معمول کالاهای موجود در بازار در حال حاضر، جنس های تقلبی و فیک از این برندها بوده که خرابی بالایی دارند. قبل از خرید این برندها از اصل بودن آن ها مطمئن شوید. هر ارزانی بی علت نیست !

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سیستم های هیت تریسینگ ، از صفحه هیت تریس شرکت مبین صنعت راستین دیدن فرمایدد

6- قیمت طراحی، تامین و اجرای سیستم گرمایش از کف

قیمت کابل هیت تریسینگ گرمایش از کف به عوامل مختلفی وابسته است. که پیش تر در مطلبی تحت عنوان قیمت کابل هیت تریسینگ به آن موضوع پرداختیم. به طور کلی می توان گفت که توان هز متر از کابل گرمایشی و شرکت تولید تولید کننده آن از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت این دسته از کابل ها می باشند.

برای مشاهده سایر عوامل موثر در قیمت کابل های گرمایشی هیت تریسینگ heat trace از صفحه قیمت کابل هیت تریس در سایت مبین صنعت دیدن فرمایید.

ساخت تابلو برق سیستم هیت تریسینگ
Rate this post